درباره نشریه

درباره نشریه

«پژوهش‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی»، دارای پروانه انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک مجله علمی-پژوهشی است که نخستین شماره آن با همین نام منتشر شد. مالکیت مادی و معنوی این نشریه ادواری به دانشگاه فردوسی مشهد تعلق دارد. این نشریه از سال 1390 از نشریه «مطالعات تربیتی و روان‌شناسی» مستقل گردید. «پژوهش‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی» به صورت دو فصلنامه به زبان فارسی، با چکیده مبسوط انگلیسی منتشر می‌شود و به استناد مجوز شماره 105032/11/3/19 مورخ 1389/12/04 «کمیسیون نشریات علمی کشور» دارای اعتبار علمی- پژوهشی است.

 

مخاطبان اصلی

مخاطبان این پژوهش‌نامه را پژوهشگران، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، کتابداران، متخصصان علم اطلاعات، دانشجویان رشته‌ علم اطلاعات و دانش‌شناسی و نیز رشته‌های مرتبط (علوم رایانه، تعامل انسان-اطلاعات، ارتباطات، زبان‌شناسی، و مانند آن‌) تشکیل می‌دهند.

 

هزینه انتشار مقاله در نشریه

این مجله، در هیچکدام از مراحل ارسال، بررسی و چاپ مقاله، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

 

سیاست تخفیفی

از آن‌جا که هیچ هزینه‌ای جهت ارسال، بررسی و چاپ مقالات دریافت نمی‌شود، این مجله سیاست تخفیفی در هزینه چاپ مقاله ندارد.

 

سیاست دسترسی آزاد

مقاله‌های موجود در پژوهش‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی با هدف گسترش آزادانه دانش در سطح جهان، به صورت آزاد و بدون دریافت هزینه از خوانندگان، در دسترس عموم قرار می‌گیرد. کاربران مجاز به خواندن، دانلود، کپی، توزیع، چاپ، جستجو یا پیوند به متون کامل مقالات هستند. آنها می‌توانند برای هر هدف قانونی دیگری بدون درخواست اجازه قبلی از ناشر یا نویسنده، از متون استفاده کنند.

 

مجوز حق تکثیر

حق چاپ هر مقاله با دسترسی آزاد در «پژوهش‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی»، منتشر شده توسط انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد، نزد نویسندگان محفوظ است. نویسندگان به انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد مجوز انتشار مقاله و معرفی خود را به عنوان ناشر اصلی می‌دهند. نویسندگان همچنین به هر شخص ثالثی حق استفاده آزادانه از مقاله را تا زمانی که یکپارچگی آن حفظ شده و نویسندگان اصلی، جزئیات استناد و ناشر آن مشخص شده باشند، می دهند.

این مجله با انتشار مقالات خود تحت "Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0)" به طور کامل با الزامات دسترسی آزاد مطابقت دارد.

بیانیه محرمانگی

نام‌ها و آدرس‌ ایمیل‌های وارد شده در سایت نشریه، منحصراً برای اهداف نشریه استفاده می‌شود و برای قسمت‌های دیگر قابل دسترسی نیست و در دسترس هیچ شخص و یا سازمان دیگری قرار نخواهد گرفت.

 

سامانه مشابهت‌یاب

در «پژوهش‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی» به‌منظور جلوگیری از سرقت علمی، متن‌های فارسی را با استفاده از سامانه مشابهت‌یاب متون علمی، همیاب و سمیم‌نور و متن‌های لاتین (چکیده انگلیسی مقالات فارسی) را با استفاده از سامانه iThenticate  مشابهت‌یابی می‌کند و چنانچه درصد تشابه بیشتر از 15 درصد باشد، مقاله از روند بررسی خارج خواهد شد.

 

آرشیو وب سایت

تمام مقالات نشریه به دو روش آرشیو می‌شوند: نسخه پی دی اف تمام مقالات در وب سایت نشریه به‌صورت آنلاین و در دسترس خوانندگان است. نسخه پشتیبان مقالات در کامپیوتر دفتر نشریه نگهداری می‌شود. درصورت بروز مشکل در وب سایت نشریه و از بین رفتن اطلاعات مقالات، هر یک از مقالات در فاصله زمانی کمتر از 36-24 ساعت مجددا به صورت آنلاین در وب سایت نشریه منتشر خواهد شد. علاوه بر این نسخه پی دی اف تمام مقالات، در  سامانه نشریات علمی ایران، آرشیو می‌شود.

 

پایگاه نمایه‌کننده

اطلاعات اصلی و چکیده مقالات منتشر شده در «پژوهش‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی»، در چندین پایگاه نمایه‌سازی می‌شوند. همچنین علاوه بر اطلاعات اصلی، نسخه پی دی اف تمام مقالات، در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  نیز سامانه نشریات علمی ایران، در دسترس خوانندگان قرار دارد.

 

بایگانی شخصی

کلیه نویسندگان می‌توانند مقالات خود را بلافاصله پس از انتشار در وب سایت نشریه، در سیستم شخصی یا وب سایت موسسه خود آرشیو کنند.